BLOG

Jaká bude budoucnost mobilních telefonů?

Chytré telefony ovládají mnoho funkcí a aplikací. S každou inovací v oblasti technologie senzorů, kamer, bezdrátových funkcí a dokonce i výrobních materiálů se chytré telefony staly schopnějšími plnit stále těžší úkoly a připravily tak cestu pro budoucí technologii mobilních telefonů. Co bude dál v mobilních telefonech? Jak bude vypadat smartphone v roce 2020 nebo 2030?

Budoucí technologie mobilních telefonů: Telefon vás pozná

Již řadu let výrobci zařízení zkoumají způsoby, jak zvýšit bezpečnost zařízení a zároveň umožnit uživatelům obcházet zbytečný kód PIN. Mnoho zařízení nyní disponuje snímači otisků prstů nebo duhovky, které se osvědčily.

Experimenty s rozpoznáváním obličeje byly ukončeny, protože tato technologie by mohla být oklamána fotkou obličeje uživatele. Nová a vznikající technologie rozpoznávání obličeje skenuje obrysy tváře a hlavy člověka, takže software mnohem těžší oklamat.

Rozpoznání tváře se může stát novým zlatým standardem pro odemknutí zařízení, ale vzhledem k tomu, že senzory pro smartphone se stále vyvíjejí, může vás telefon rozpoznat bez toho, aby vás skenoval. Místo toho bude hledat další unikátní atributy, jako je tón vašeho hlasu, způsob, jakým se pohybujete, nebo vzorek psaní.

Váš telefon změní realitu

Představte si, že nakupujete online a budete se moci podívat přes svůj telefon, jak bude vypadat nový nábytek ve vašem obývacím pokoji nebo jak vypadá nový kabát na vaši dceři. Rozšířená realita (AR) je již běžná v herním světě, avšak budoucí technologie mobilních telefonů by mohla využít AR v průmyslových odvětvích, včetně maloobchodu, technické podpory a zdravotní péče. Několik výrobců mobilních zařízení již vydalo AR sady nástrojů pro vývoj mobilních aplikací . Sady nástrojů umožňují vývojářům aplikací přístup k fotoaparátům a pohybovým senzorům zařízení a vytvářejí aplikace, které položí digitální objekty na živý obraz fotoaparátu a přesně je přesunují.

Vzhledem k tomu, že tato technologie se stále vyvíjí, dalším krokem jsou chytré telefony, které jednoduše nezachycují a nezmění obrazy, ale také je promítnou do reálného světa. Digitální projektory a holografické displeje jsou již ve vývoji. Ale pravděpodobně bude trvat několik let, než bude tato technologie levná a dostatečně spolehlivá pro rozsáhlé použití.

Telefon nebudete muset nabíjet tak často nebo vůbec

Životnost baterií na mobilních zařízeních byla vždy mezi spotřebiteli hlavní stížností. S každým novým modelem se výrobci snaží zlepšit baterii, ale také přidávají rychlejší procesory, které odčerpávají více energie. Výrobci zařízení experimentují s řadou možných řešení, jako jsou nanobaterie, vodíkové palivové články, solární energie a dokonce i kinetická energie - což znamená, že telefon bude nabíjet při pohybu.

Větší využití virtuálních asistentů

Vzhledem k tomu, že se zařízení stává čím dál víc virtuální a zjednodušené, tak i uživatelské rozhraní. Virtuální asistenti budou mít větší roli, což vám pomůže se navigovat v telefonu a aplikacích a personalizovat domovskou obrazovku na základě vašich vzorků. Díky pokrokům v umělé inteligenci se tito asistenti stávají také chytřejšími a intuitivnějšími.

 

Pořiďte si vhodné příslušenství do auta

Většina z nás se bez mobilního telefonu neobejde. Není to jen přístroj, který používáme pro telefonování, ale díky celé řadě užitečných aplikací, které obsahuje, nebo si je můžeme do telefonu nainstalovat, je to velmi užitečný pomocník a to nejen v běžném, ale i pracovním životě.

A velkou výhodou je, že si k němu můžeme pořídit celou řadu užitečných příslušenství, k nimž, beze sporu, patří držáky do auta, sluchátka, nabíječka do auta či handsfree.

Handsfree

Díky handsfree můžete během jízdy bezpečně telefonovat. Postačí jej spojit s telefonem pomocí Bluetooth.

Nabíječky

Díky kompaktním nabíječkám budete mít neustále zajištěn přísun energie do vašeho mobilního telefonu. Některé vybrané druhy dokonce podporují i rychlonabíjení.

Při jejím výběru je důležitý především výstupní proud, který je schopna nabíječka do přístroje dodat. Pokud zvolíte výstupní proud malý, bude nabíjení velmi pomalé. Velkou roli také hraje kvalita provedení výrobku. Nabíječky se liší také počtem USB konektorů, ten udává kolik zařízení současně lze nabíjet.

Držáky

Toto je velmi praktický typ příslušenství, který využívá celá řada řidičů. V lze držáky umístit na různá místa. Může to být přední sklo, průduch klimatizace či palubní deska. Držák vám zajistí pohodlné ovládání přístroje, který máte navíc neustále na očích. Je ideální při používání navigace či handsfree.

Držáky na čelní sklo se používají asi nejčastěji. Mezi jejich výhody patří především to, že skvěle drží a můžete je použít v jakémkoli automobilu. Pořídit si můžete držák s konstrukcí kloubovou či krkem. Lepší volbou jsou držáky s kloubem, jsou masivnější a lépe drží mobilní zařízení.

Magnetické držáky se umísťují do průduchu klimatizace. Jejich výhodou je snadnější vkládání a vyjímání telefonu. Některé typy nabízejí také možnost otáčení či sklopení.

 

Jak si vybrat vhodná sluchátka pro svůj telefon

Než začnete vybírat sluchátka, nejprve si ujasněte, k jakým účelům je budete používat. Bude to častěji doma nebo venku? Počítáte s tím, že s nimi budete sportovat? Většinu sluchátek lze používat univerzálně, ale jestliže chcete využívat jejich potenciál na plno, berte v potaz výše uvedená kritéria.

Pro sluchátka je také důležitá celá řada údajů – délka kabelu, rozměry, hmotnost, impednace nebo frekvenční rozsah.

Do uší či na uši?

Pokud budete používat sluchátka častěji venku či na cestách, vhodnější volbou jsou menší a lehčí modely, klasikou jsou špunty, pecky nebo lehčí sluchátka přes hlavu.

S tím, kde budete sluchátka primárně používat, souvisí jejich konstrukce.

Univerzálním modelem bývají pecky. Jim podobné jsou pak špunty, které se zasouvají do zvukovodu a k utěsnění slouží silikonový či pěnový naušník. Tento druh se k mobilu používá velmi často. Při jejich výběru je velmi důležitý naušník, který by měl co nejlépe padnout do ucha. Možným problémem by mohl být pocit zalehlého ucha, který některým uživatelům těchto sluchátek vadí.

Další možností jsou sluchátka s náhlavním mostem. Tady je velkou nevýhodou přítlak. U některých, hlavně dražších modelů, jej lze regulovat, ve většině případů však nikoli. V nabídce naleznete sluchátka se dvěma typy mušlí – jedny schovají celé ucho, lépe tlumí okolí, ale ucho se pod nimi může potit, a druhý typ na uchu sedí, jsou skladnější, nemusí však být až tak pohodlná a také hůře izolují.

Pro ty, kdo jsou neustále v pohybu, jsou pak dobrou volbou sluchátka s mostem záhlavovým, neboť setřást tuto konstrukci z hlavy je obtížné. Tento typ je vhodný především do posilovny. Pro běh, na kolo a další typy sportů, při nichž by mohla sluchátka vypadávat, jsou vhodnější modely s klipy za ucho nebo modely s dalšími možnostmi fixace.

 

Chraňte svůj mobilní telefon i během sportování

Mobilní telefon již neslouží pouze jako přístroj pro telefonování, ale díky šikovným mobilním aplikacím jej lze využívat i při sportování. Lze pomocí něj evidovat kilometry nebo zde mít uložené mapky. Současné mobilní telefony disponují GPS navigací, která dokáže mapovat váš pohyb, případně i rychlost, jakou se pohybujete. Některé mobilní aplikace sledují váš tep a monitorují zdravotní stav během sportovních aktivit. Jakým způsobem však mobilní telefon umístit, abychom jej měli stále při ruce, mohli jej sledovat a zároveň nedošlo k jeho poškození?

 

Největším problémem jsou především rozměry současných mobilních telefonů, které nebývají úplně malé. Nemůžete je tedy umístit do kapsy kalhot či trika nebo běžeckého oblečení. Naštěstí existuje celá řada šikovných pomocníků.

Pouzdro na paži

Pouzdro na paži je velmi populární. V současné době je to velmi používaná varianta a to především díky poloze. Kromě toho zajišťuje bezpečné uchycení telefonu a v žádném případě neomezuje jeho funkce. Zajišťuje ochranu proti poškrábání a prachu, naleznete zde otvor pro sluchátka a oddělenou část pro klíče či drobnější peníze. Bezpečné uchycení zajišťuje kvalitní popruh. Pouzdra bývají vyráběna z prodyšných materiálů.

Ledvinka

V současné době naleznete v nabídce nejen ledvinky klasické, ale i takové, které se na první pohled podobají tenkým ledvinovým pásům. Mají pružnou konstrukci a nemají suché zipy, ani přezky. Díky tomu nikde neškrtí ani netlačí. Kromě toho nabízejí dostatečný prostor.

Freebelt

Tato pomůcka je vlastně široký pás, vyrobený z robustní látky, jež je zdvojený po celém obvodu. Ve spodní části je celý prošitý, v horní části je prošití jen v místech. Vzniká tak několik různě velkých kapsiček.

 

Ať už si vyberete jakoukoli variantu, vždy budete mít svůj telefon po ruce a přesto bude chráněný proti poškození.

 

Tvrzená skla a folie na telefon, jaký je mezi nimi rozdíl?

Pořídili jste si nový telefon, který nebal zrovna nejlevnější, a nyní přemýšlíte, jak jej ochránit před poškozením. Drobné nehody se stávají a nejvíce náchylný je na ně především displej, který zároveň souží i k ovládání telefonu. Nikdo z nás by na něm nechtěl mít prasklinu v podobě pavouka. Jak jej tedy ochránit? Možností se naskýtá hned několik. Jednou z nich jsou ochranná pouzdra, která však asi častěji využívá generace starší. Ta mladší dává přednost fóliím či tvrzeným sklům. Jaký je mezi nimi rozdíl a jaké výhody nabízejí?

Ochranné fólie

Na trhu se objevují již delší dobu a velkého rozmachu zaznamenaly především s příchodem chytrých telefonů, které disponují velkým displejem a jsou náchylné k poškrábání. Tomu zabrání právě ochranná fólie, která je tenká pouze několik málo setin milimetru a je průsvitná, takže v žádném případě neomezuje žádné funkce, které displej nabízí. Mezi její výhody tak patří velmi tenké provedení a příznivá cena. Nevýhodou je složitější aplikace, oproti ochrannému sklu a v žádném případě neochrání displej proti rozbití.

Ochranná tvrzená skla

Ochranné sklo je nástupcem fólie a jeho funkcí je především ochrana displeje a to nejen proti nechtěným škrábancům, ale i proti jeho rozbití při nárazu. Přebírá tak funkci displeje a v případě nárazu se rozbije sklo, nikoli displej. Při jeho aplikaci je potřeba dávat pozor, neboť je křehké, aby nedošlo k jeho poškození. To by mohlo ovlivnit jeho funkci.

V současné době naleznete v nabídce klasická skla, která kryjí pouze rovné povrchy a 3D ochranná skla, která jsou určená pro telefony se zahnutými konci. Tento druh skel kompletně kopíruje plochu displeje a tím chrání telefon po celém jeho obvodu.

Mezi výhody ochranných tvrzených skel patří perfektní ochrana displeje, jednoduchá aplikace a snadná dostupnost pro širokou škálu mobilních telefonů. Nevýhodou může být vyšší cena.

 

Může telefon explodovat?

Občas můžeme narazit na zprávy týkající se vznícení telefonu během nabíjení. Jaké jsou možné důvody? Mezi hlavní příčiny patří poškození baterie během pádu aparátu, který může vést ke vzniku zkratu. Levnější baterie v sobě mohou obsahovat mikroskopické částečky kovu, které také mohou zkrat způsobovat. K nežádoucím projevům může docházet i během nabíjení baterie, kdy vzniká nadměrné teplo a to v případě, že je baterie vadná.

Kvalitní baterie však obsahují bezpečnostní prvky, které většinou těmto nebezpečným reakcím včas zabrání. Mezi varovné signály poškozené baterie patří syčivé zvuky, praskání či nafouknutí.

Jak se explozi vyhnout?

Pokud chceme minimalizovat rizika, je potřeba dodržovat jednoduchá pravidla:

 • V případě uživatelské výměny baterie je potřeba nahradit ji stejným modelem.
 • Baterie nakupujte pouze z důvěryhodných zdrojů, které nesou plnou odpovědnost a poskytnou vám i záruku.
 • Zařízení zbytečně nevystavujte extrémním teplotám.
 • Jestliže byl telefon vystaven extrémně chladným podmínkám, neohřívejte jej u jakéhokoli tepelného zdroje.
 • Pokud se telefon během nabíjení příliš ohřál, přerušte nabíjení a telefon nechejte vychladnout. Během nabíjení by telefon neměl být ničím zakrytý, aby mohlo vznikající teplo unikat.
 • Pro nabíjení je potřeba používat pouze originální nabíječky.
 • Nenechávejte telefon během nabíjení v posteli. Pokud usnete, může dojít k jeho přehřátí a následné explozi, která může mít fatální následky.
 • Důležité je i místo, kde telefon nabíjíte. V žádném případě není vhodný vlhký prostor, horká místa, palubní deska automobilu, blízkost radiátoru či přímé sluneční světlo.
 • Pokud zjistíte, že se baterie nafukuje, ihned zařízení odpojte z elektrické sítě a baterii, pokud lze, vyjměte a reklamujte u svého prodejce.

 

Telefonům zima nesvědčí, jak je nejlépe chránit?

Většina z nás používá moderní technologie, mezi něž patří i mobilní telefony. V zimě však s nimi nastává problém, neboť jim chladno nesvědčí a to především bateriím. Zimě nahrává i tenká konstrukce a kovové kryty.

Zima a baterie

Aby baterie správně fungovala, a tudíž i váš přístroj, potřebuje ideální teplotu a tou je teplota pokojová. Čím je teplota nižší, tím je vyšší odpor baterie a tím hůře vyrábí energii, která je potřebná pro chod aparátu. Větší problémy jsou především u slabých aparátů, kde je i baterie slabá. Technologie se v tomto směru vyvíjejí o trochu pomaleji, než v jiných oblastech, takže jsou baterie slabým článkem jinak modernách přístrojů.

Nevýhodou je i hliníkové tělo telefonu. Hliník má vysokou tepelnou vodivost, tudíž podporuje průnik chladu do vnitřního prostoru telefonu, tudíž i k baterii. Tak pak ztrácí kapacitu a telefon nefunguje tak, jak by měl nebo se dokonce vypíná.

Jestliže víte, že budete s telefonem pracovat častěji při nízkých teplotách, je dobré pořídit si lithium-polymerovou baterii, je sice trochu dražší, ale lépe tyto teploty snáší.

Jak ochránit baterii před chladem?

Zamyslete se nad tím, kde telefon nosíte a zda by nebylo lepší umístit jej jinam.

 • Pokud jej nosíte v kabelce či tašce, lepší by bylo dát jej do kapsy, blíže k tělu.
 • Můžete si pořídit obal, který sníží průnik chladu k baterii.
 • Netelefonujte ve venkovním prostředí delší dobu.
 • Při přechodu ze zimy do tepla je vhodné nechat telefon ohřívat postupně. Příliš velké teplotní rozdíly mohou vyvolat kondenzaci vody.
 • Také nabíjení telefonu při nízkých teplotách může telefon poškodit.
 • Pokud se vám telefon vypne v souvislosti s nízkou teplotou, umístěte jej do teplejšího prostředí, nechte nějakou dobu zahřát a teprve poté jaj zase uveďte do provozu.