Akce od 21.3.2023 objednávky od 299 Kč přes Česká pošta Balíkovna DOPRAVA ZDARMA.

BLOG

Zajímavá fakta o smartphonech – 2. díl

Smartphony nahradily naše hodinky, přehrávače mp3, kamery a mohou fungovat docela dobře jako počítač a televize. Přinášíme další skutečnosti, které jste o svých telefonech netušili.

 

 1. Android nevytvořil Google. Android byl původně operační systém pouze pro fotoaparáty a společnost Google ho v roce 2005 zakoupila za neveřejnou částku.
 2. Mapy Google vycházejí z údajů uživatelů Androidu. Využívají GPS v každém smartphonu a pomáhají získat obraz o tom, jak rychle se auta pohybují. Pokud se to zdá být strašidelné, společnost Google ujišťuje uživatele, že je vše anonymní.
 3. Uživatelé telefonů Nokia patří mezi nejméně loajální. Pouze 56% si ponechává svou značku. Nejvěrnějšími zákazníky jsou u Samsung (77%) a s Apple (92%).
 4. Pro testování svých snímačů na Mezinárodní kosmické stanici NASA poslala do vesmíru dva mobilní telefony Nexus S s Androidem Gingerbread. Má být použit jako kompaktní, levný a nízkopříkonový počítač, spíše než jako telefon.
 5. iPhone nepatří společnosti Apple. Společnost Cisco ve skutečnosti vlastnila ochrannou známku pro iPhone.
 6. Většina výnosů Apple pochází z telefonu iPhone. 69,4% výnosů společnosti pocházelo z prodeje iPhonu. Tato malá zařízení jsou velmi výnosným obchodem.
 7. Smartphony mohou vidět infračervené rozhraní. Pokud nasnímáte infračervený paprsek přímo do fotoaparátu v telefonu, na displeji telefonu se vyskytne jako fialový paprsek. To je způsobeno skutečností, že většina senzorů digitálních fotoaparátů může snímat světelné kmitočty, které lidské oko nevidí.
 8. Android představuje více než 80% trhu s operačními systémy. Aplikace iOS představuje pouze 12,1%.
 9. Smartphony mohou číst čárové kódy. Stejně jako čtou QR kódy, chytré telefony jsou také schopné číst tradiční čárové kódy. To usnadňuje porovnání cen, zvláště pokud využijete některou z aplikací.

 

Zajímavá fakta o smartphonech - 1. díl

Smartphony se již dávno staly neodmyslitelnou součástí našich životů. Aplikace, které si stáhnete, vám zjednodušují osobní i pracovní život. Dokážou zahnat dlouhou chvíli nebo pomoci ve výuce motoriky a postřehu těch nejmenších. Jedna studie prokázala, že průměrný uživatel se svého telefonu dotkne více než 2600x denně a ti nejvíce závislí dokonce více než 5400x! Podívejme se další zajímavé informace o vašich smartphonech, možná budete překvapeni.

 1. Mnoho lidí tráví více času s mobilními aplikacemi, než sledováním televize. V průměru až 4 hodiny denně.
 2. 42,5 procent uživatelů smartphonů v Brazílii by bylo raději jeden bez vody a elektřiny, než být bez telefonu.
 3. Jeden z pěti uživatelů začal produkovat nový druh mozkové vlny, které negativně ovlivňují spánek.
 4. Pravděpodobnost, že automobilovou havárii způsobí řidič kvůli mobilnímu telefonu je 1:4.
 5. Průměrný uživatel mobilního telefonu udělá 150 snímků za měsíc.  
 6. Uživatelé v loňském roce stáhli 130 miliard aplikací, což je obzvláště impozantní, když si uvědomíte, že před deseti lety neexistovaly.
 7. V letošním roce 51% spotřebitelů nakoupilo přes svůj smartphone.
 8. Nejpopulárnější aplikací číslo jedna je Facebook.
 9. 58% aplikací do 30 dnů od jejich stažení přestane uživatel používat a 12 týdnů je průměrná doba, po kterou aplikace zůstává spící, než bude odstraněna.
 10. První mobilní telefon stál 60 000 Kč, dnes koupíte smartphone i za 1000 Kč.
 11. Ze sedmi miliard lidí na světě jich 3,7 miliard vlastní mobilní telefony. Pouze 3,5 miliardy vlastní zubní kartáček.
 12. Dnešní chytrý telefon má více výpočetní techniky než NASA v roce 1969, když přistáli lidé na Měsíci.
 13. 57% lidí říká, že používá svůj telefon jako budík. 50% již nenosí hodinky.
 14. 33% uživatelů svůj smartphone zlomí nebo ho ztratí.

 

Smartphony jsou velmi užitečné, ale pozor na závislost

Mnoho lidí si svůj život bez svého smartphonu nedovede představit a má ho neustále po ruce. Je velkým pomocníkem v soukromém, ale také v tom pracovním životě. Aplikace, které si můžete do svého telefonu zvolit podle svých potřeb, všem podstatně zjednodušují život. Díky smartphonu jste v neustále kontaktu s rodinou, přáteli, kolegy nebo učiteli svých dětí. Máte o všem přehled a vše pod kontrolou. Potřeba vše kontrolovat přes svůj smartphone a neustále sledovat dění může snadno přerůst v závislost. Ale kde je ta hranice?

Jak se člověk stane závislí na smartphonu?

Při průzkumu uvedl jeden člověk z deseti, že používá telefon při sprchování nebo při sexu, celá polovina při řízení auta. Většina lidí udává, že se od svého telefonu nikdy nevzdalují více než několik metrů. Tento strach z odloučení od svého telefonu má již svůj název – nomofobie.

Stejně jako u mnoha forem závislostí je závislost na smartphonu také něco, co často vyplývá z jiných emocionálních a psychologických problémů. Může to být vedlejší účinek deprese nebo obsedantně-kompulzivní poruchy. Nadužívání telefonu může být berlí pro jedince, kteří trpí posttraumatickým stresem, nedostatkem pozornosti a sociální úzkostí.

Následky závislosti na smartphonu

Chytrý telefon, zejména mezi dětmi, mění způsob vzájemné interakce. Interakce člověka pomáhá dětem rozvíjet emocionální chování způsobem, který komunikace přes smartphone nemůže. Umožňuje dítěti vidět emotivní reakci člověka a rozlišovat mezi tím, co jsou dobré a špatné činy. Textové zprávy nebo namluvené zprávy přes sociální sítě na smartphonu to nedokáží.

Podíváte-li se na obrazovku, zabraňujete mozku, aby uvolnil něco, co se nazývá melatonin, naše přirozená chemická látka pro spánek. Výsledkem je, že naše těla nezaregistrují, že jsme unavení. Nadužívání chytrých telefonů vede proto k přerušovaným spánku a během dne nefungujeme, což ovlivňuje naši schopnost pracovat.

Nebuďte závislí

Prvním krokem v boji se závislosti je závislost přiznat. Linka mezi potřebou používat zařízení a jeho závislostí je velmi tenká. Nicméně, pokud trávíte více času se svými přáteli na sociálních sítích než s vašimi skutečnými přáteli nebo když máte větší zájem se zabývat se světem her na smartphonu než skutečným životem, možná je čas učinit nějaké malé kroky k prevenci nebo zvládnutí toho, co může být závislost.

 

Jak vybrat chytré hodinky pro Android?

Chytré hodinky mohou být skvělým doplňkem pro váš smartphone. Hodinky mohou také fungovat jako přehrávač, používat běžné mobilní aplikace a také z nich jde volat a psát stejně jako z vašeho mobilního telefonu.

Zkontrolujte kompatibilitu s mobilním telefonem

Nevybírejte hodinky podle vzhledu, ale nejprve se ujistě, že jsou kompatibilní s vaším telefonem. Pokud si nejste jistí, zeptejte se obchodě nebo si zjistěte informaci na internetu.

Vybírejte hodinky podle využití

Pokud máte rádi módní výstřelky, zaměřte se na jejich design. Potřebujete je v práci na čtení emailů nebo zpráv? Zvolte hodinky s větším displejem.

Zkontrolujte životnost baterie

Pokud budete hodinky využívat dlouho, ujistěte, že má baterie dlouhou výdrž. Chcete-li si být jisti, podívejte se na recenze konkrétních hodinek, které plánujete koupit. Mnozí uživatelé obvykle zveřejňují své zkušenosti s jejich zařízeními pro ostatní potenciální uživatele.

Znáte přesné funkce hodinek?

Některé hodinky jsou určeny pouze pro hovory a zprávy, zatímco některé mají také přístup k sociálním sítím. Většina z nich má pravidelné organizační funkce, jako kalendář, ale ne všechny. Některé dokonce mají funkce hlasového ovládání jako další bonus.

Ujistěte se, že je zvládnete používat

Být přátelský ke spotřebitelům je jedním z nejdůležitějších věcí, které je třeba vzít v úvahu při nákupu hodinek pro Android. Uživatel musí být schopen ovládat inteligentní čip s jednoduchostí, aniž by musel neustále koukat do uživatelské příručky, takže si zvolte hodinky, které jsou podle vás snadné a pohodlné. U každých hodinek máte na internetu k dispozici recenze uživatelů.

Zkontrolujte odolnost vůči vodě

Voděodolné chytré hodinky mohou být užitečné, pokud hodně pracujete nebo pokud se jedná o práci s vodou. Nemusíte se tak bát o svůj smartphone.

Cena může být rozhodující

Hodinky seženete za pár stovek, ale také za pár tisíc. Najděte takový model, který odpovídá vašim požadavkům a rozpočtu.

 

 

 

Znáte historii mobilních telefonů?

Mnoho lidí si myslí, že první mobilní telefony přišly na svět ke konci minulého století. Ve skutečnosti mohou být původy technologie mobilních telefonů vysledovány až do druhé světové války. Armáda tehdy používala radiotelefonní spojení pro komunikaci na bojišti. Od čtyřicátých let byly k dispozici ruční rádiové vysílače. Brzy začala legendární společnost Bell Labs pracovat na systému mobilních telefonů, který umožňoval uživatelům umístit a přijímat telefonní hovory z automobilů. V roce 1946 začaly nabízet společnosti jako AT & T mobilní telefonní službu. Tyto služby měly velmi omezené pokrytí a byly dostupné pouze v městských oblastech.

Později, od roku 1957 do roku 1961, sovětský inženýr Leonid Kupriyanovich pracoval na několika experimentálních modelech malých mobilních telefonů; jeden z těchto modelů vážil pouze 70 gramů. Bohužel se SSSR rozhodlo zastavit financování vývoje této technologie.

První antény

Dvacet let po počátečním výzkumu (1947) položila skupina mladých inženýrů z laboratoří Bell Labs základy dnešní celulární sítě telefonům. Vytvořili plán pro síť antén, které by mohly přijímat signály na větší vzdálenosti. Poslední kus tohoto puzzle byla anténa na samotném mobilním telefonu. 

Tato technologie změnila náš životní styl mnoha způsoby. Od sedmdesátých let se design mobilního telefonu hodně změnil. Ne vždy vypadaly tak hladce a sofistikovaně, jako ty, které máme dnes, ale přesto v průběhu let hrály významnou roli při změně světa a přiblížení se k budoucnosti. Zde jsou některé z mobilních telefonů, které byly rozhodující pro vývoj této technologie.

Motorola DynaTAC 8000X (1973)

Dne 3. dubna 1973, pomocí tohoto zařízení, výzkumný pracovník společnosti Motorola Martin Cooper uskutečnil první mobilní telefonní hovor Dr. Joelovi S. Engelovi ze společnosti Bell Labs.Jeho počáteční cena byla 4 000 dolarů. Telefon byl spuštěn v roce 1983 a první mobilní telefon ve Velké Británii byl vyroben v roce 1985.

Motorola MicroTAC 9800X (1989)

V roce 1989 to byl ten nejmenší mobilní telefon, který jste si mohli koupit. Byl také první, kdo představil "flip" design, kde byl kryt přes klávesnici. Přestože měla velkou anténu, věc nebyla funkční; byla tam jen pro vzhled.

Nokia 1011 (1992)

Nokia 1011 byla dalším měřítkem ve vývoji technologie mobilních telefonů; byl to první masově vyráběný telefon s funkcí GSM ( Global System for Mobile Communications ).

IBM Simon (1994)

První telefon s dotykovým displejem a aplikacemi! IBM Simon byl provozován stylusem a byl k dispozici pouze v USA za cenu 899 USD.

Ericsson R380

Kombinace mobilního telefonu a osobního digitálního asistenta (PDA), R380 byl prvním mobilním telefonem, který má být prodáván jako "smartphone". Byl to také první telefon, který použil průkopnický Symbian OS. Měla černobílou dotykovou obrazovku, částečně pokrytou panelem.

 

Nokia 3310

A v neposlední řadě je to telefon, který má dnešní kultovní status. Tento legendární telefon pomohl společnosti Nokia dlouhodobě ovládat trh s mobilními telefony. Je proslulá trvanlivostí a dlouhou životností baterie. Společnost Nokia prodala více než 126 milionů kusů na celém světě, takže je snadné pochopit, proč se model 3310 považuje za jeden z nejúspěšnějších telefonů v historii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Utopili jste telefon? Ještě nemusí být pozdě

Telefon již v současné době není jen obyčejný přístroj určený k telefonování, díky užitečným aplikacím se stává naším každodenním pomocníkem. Jsme na něj opatrní a pečlivě se o něj staráme. Možná se vám však také stalo, že se vám jej podařilo "utopit". Ne vždy je však pozdě a někdy se vám, díky okamžitému zásahu, podaří telefon uvést opět do provozu.

Co dělat když telefon "utopíme"?

Pokud jste jej měli v nějakém obalu či ochranném krytu, hned jej z něho vyjměte. V krytu voda velmi často zůstává.

1. Vypnutí telefonu

Velmi důležité je telefon ihned vypnout a vyjmout z něj baterii. U součástek, které jsou pod proudem, dochází rychleji ke korozi a navíc se mohou poškodit některé části, které se nacházejí na základní desce telefonu. Jestliže je baterie v telefonu vestavěná, telefon pouze vypněte.

Vyjměte také SIM kartu, případně microSD kartu a telefon rozeberte na jednotlivé díly.

2. Očista a vysoušení telefonu

I když vám telefon spadl jen do obyčejné vody, je potřeba jej očistit. Voda obsahuje minerální látky, které by později mohly způsobit korozi jednotlivých dílů. Pokud vám spadl do jiné tekutiny či do moře, je dobré jeje ještě propláchnout, ideálně destilovanou vodou.

Dalším krokem je vysoušení, na které v žádném případě nepoužívejte fén, nedávejte telefon na slunce či topení. Ideální jsou papírové ubrousky, rýže, kuskus nebo silikagel. Ideální je, pokud telefon zasypete jednou z těchto přísad a uzavřete do nějaké nádoby. Zabráníte tomu, aby přísada pohlcovala vlhkost z okolí. Vysoušení by mělo trvat minimálně 24 hodin, lépe je však 48 či 72 hodin.

3. A teď zbývá jenom čekat

Po uplynutí dané doby telefon vyjměte, zkontrolujte zda někde nezůstala ještě nějaká kapalina můžete jej uvést do provozu. Pokud přístroj funguje, doporučuje se udělat zálohu veškerých dat a aplikací. Pokud nefunguje, vyhledejte odborníky.

 

Kolik mobilních telefonů se ve světě používá?

Podle údajů GSMA (Globální systém pro mobilní komunikace) vlastní 5 miliard lidí mobilní telefon, což jsou dvě třetiny světové populace. Stojí za zmínku, že mobilní spojení přesahuje počet jednotlivých účastníků, neboť mnoho lidí má více než jednu SIM kartu, někteří mají více telefonů pro svůj osobní život nebo dva telefony, které pokryjí práci a společenský život. Některé zprávy naznačují, že již  od roku 2010 bylo  pět miliard mobilních telefonů . GSMA definuje jedinečného mobilního účastníka jako: "... individuální osoba, která může navazovat více mobilních spojení" (tj. SIM karty) ". Tento milník, 5 miliard mobilních uživatelů v celosvětovém měřítku, byl dosažen ve 2. čtvrtletí roku 2017. Do roku 2020 bude téměř 75% populace propojeno mobilním telefonem.

Mobilní růst však zpomaluje

Trvalo přibližně čtyři roky, než bylo dosaženo 5 miliard mobilních uživatelů, ve srovnání s třemi a půlročními roky, které dosáhly 4 miliardy. To naznačuje, že to bude trvat déle, než dosáhne 6 miliard uživatelů, protože se počet uživatelů nových mobilních zařízení nadále snižuje. Čtyřicet procent nových zákazníků pochází z pěti trhů: Indie, Číny, Nigérie, Indonésie a Pákistánu. 

Překážky pro mobilní telefon

Dostupnost, obsahová relevance a digitální gramotnost jsou pravděpodobně důvody pro přijetí mobilního internetu než nedostatek síťové infrastruktury. Dvě třetiny z 3,7 miliardy uživatelů, kteří nejsou připojeni k internetu, jsou v dosahu sítí 3G nebo 4G. To naznačuje, že náklady na zařízení, nedostatek relevantních aplikací a obsahu a nevědí, jak používat zařízení.

Technologické společnosti se však zaměřují na rozvíjející se trhy, aby zajistily, že mobilizace a využívání internetu budou pokračovat v růstu. Některé lokální značky smartphonů vytvářejí pro spotřebitele na svých trzích a v zahraničí velmi cenově dostupné smartphony. Google a Apple budují vývojová centra aplikací na rozvíjejících se trzích, jako je Bangalore v Indii, která by mohla zvýšit objem lokalizovaných aplikací.   

 

 

Jaká bude budoucnost mobilních telefonů?

Chytré telefony ovládají mnoho funkcí a aplikací. S každou inovací v oblasti technologie senzorů, kamer, bezdrátových funkcí a dokonce i výrobních materiálů se chytré telefony staly schopnějšími plnit stále těžší úkoly a připravily tak cestu pro budoucí technologii mobilních telefonů. Co bude dál v mobilních telefonech? Jak bude vypadat smartphone v roce 2020 nebo 2030?

Budoucí technologie mobilních telefonů: Telefon vás pozná

Již řadu let výrobci zařízení zkoumají způsoby, jak zvýšit bezpečnost zařízení a zároveň umožnit uživatelům obcházet zbytečný kód PIN. Mnoho zařízení nyní disponuje snímači otisků prstů nebo duhovky, které se osvědčily.

Experimenty s rozpoznáváním obličeje byly ukončeny, protože tato technologie by mohla být oklamána fotkou obličeje uživatele. Nová a vznikající technologie rozpoznávání obličeje skenuje obrysy tváře a hlavy člověka, takže software mnohem těžší oklamat.

Rozpoznání tváře se může stát novým zlatým standardem pro odemknutí zařízení, ale vzhledem k tomu, že senzory pro smartphone se stále vyvíjejí, může vás telefon rozpoznat bez toho, aby vás skenoval. Místo toho bude hledat další unikátní atributy, jako je tón vašeho hlasu, způsob, jakým se pohybujete, nebo vzorek psaní.

Váš telefon změní realitu

Představte si, že nakupujete online a budete se moci podívat přes svůj telefon, jak bude vypadat nový nábytek ve vašem obývacím pokoji nebo jak vypadá nový kabát na vaši dceři. Rozšířená realita (AR) je již běžná v herním světě, avšak budoucí technologie mobilních telefonů by mohla využít AR v průmyslových odvětvích, včetně maloobchodu, technické podpory a zdravotní péče. Několik výrobců mobilních zařízení již vydalo AR sady nástrojů pro vývoj mobilních aplikací . Sady nástrojů umožňují vývojářům aplikací přístup k fotoaparátům a pohybovým senzorům zařízení a vytvářejí aplikace, které položí digitální objekty na živý obraz fotoaparátu a přesně je přesunují.

Vzhledem k tomu, že tato technologie se stále vyvíjí, dalším krokem jsou chytré telefony, které jednoduše nezachycují a nezmění obrazy, ale také je promítnou do reálného světa. Digitální projektory a holografické displeje jsou již ve vývoji. Ale pravděpodobně bude trvat několik let, než bude tato technologie levná a dostatečně spolehlivá pro rozsáhlé použití.

Telefon nebudete muset nabíjet tak často nebo vůbec

Životnost baterií na mobilních zařízeních byla vždy mezi spotřebiteli hlavní stížností. S každým novým modelem se výrobci snaží zlepšit baterii, ale také přidávají rychlejší procesory, které odčerpávají více energie. Výrobci zařízení experimentují s řadou možných řešení, jako jsou nanobaterie, vodíkové palivové články, solární energie a dokonce i kinetická energie - což znamená, že telefon bude nabíjet při pohybu.

Větší využití virtuálních asistentů

Vzhledem k tomu, že se zařízení stává čím dál víc virtuální a zjednodušené, tak i uživatelské rozhraní. Virtuální asistenti budou mít větší roli, což vám pomůže se navigovat v telefonu a aplikacích a personalizovat domovskou obrazovku na základě vašich vzorků. Díky pokrokům v umělé inteligenci se tito asistenti stávají také chytřejšími a intuitivnějšími.

 

Pořiďte si vhodné příslušenství do auta

Většina z nás se bez mobilního telefonu neobejde. Není to jen přístroj, který používáme pro telefonování, ale díky celé řadě užitečných aplikací, které obsahuje, nebo si je můžeme do telefonu nainstalovat, je to velmi užitečný pomocník a to nejen v běžném, ale i pracovním životě.

A velkou výhodou je, že si k němu můžeme pořídit celou řadu užitečných příslušenství, k nimž, beze sporu, patří držáky do auta, sluchátka, nabíječka do auta či handsfree.

Handsfree

Díky handsfree můžete během jízdy bezpečně telefonovat. Postačí jej spojit s telefonem pomocí Bluetooth.

Nabíječky

Díky kompaktním nabíječkám budete mít neustále zajištěn přísun energie do vašeho mobilního telefonu. Některé vybrané druhy dokonce podporují i rychlonabíjení.

Při jejím výběru je důležitý především výstupní proud, který je schopna nabíječka do přístroje dodat. Pokud zvolíte výstupní proud malý, bude nabíjení velmi pomalé. Velkou roli také hraje kvalita provedení výrobku. Nabíječky se liší také počtem USB konektorů, ten udává kolik zařízení současně lze nabíjet.

Držáky

Toto je velmi praktický typ příslušenství, který využívá celá řada řidičů. V lze držáky umístit na různá místa. Může to být přední sklo, průduch klimatizace či palubní deska. Držák vám zajistí pohodlné ovládání přístroje, který máte navíc neustále na očích. Je ideální při používání navigace či handsfree.

Držáky na čelní sklo se používají asi nejčastěji. Mezi jejich výhody patří především to, že skvěle drží a můžete je použít v jakémkoli automobilu. Pořídit si můžete držák s konstrukcí kloubovou či krkem. Lepší volbou jsou držáky s kloubem, jsou masivnější a lépe drží mobilní zařízení.

Magnetické držáky se umísťují do průduchu klimatizace. Jejich výhodou je snadnější vkládání a vyjímání telefonu. Některé typy nabízejí také možnost otáčení či sklopení.

 

Jak si vybrat vhodná sluchátka pro svůj telefon

Než začnete vybírat sluchátka, nejprve si ujasněte, k jakým účelům je budete používat. Bude to častěji doma nebo venku? Počítáte s tím, že s nimi budete sportovat? Většinu sluchátek lze používat univerzálně, ale jestliže chcete využívat jejich potenciál na plno, berte v potaz výše uvedená kritéria.

Pro sluchátka je také důležitá celá řada údajů – délka kabelu, rozměry, hmotnost, impednace nebo frekvenční rozsah.

Do uší či na uši?

Pokud budete používat sluchátka častěji venku či na cestách, vhodnější volbou jsou menší a lehčí modely, klasikou jsou špunty, pecky nebo lehčí sluchátka přes hlavu.

S tím, kde budete sluchátka primárně používat, souvisí jejich konstrukce.

Univerzálním modelem bývají pecky. Jim podobné jsou pak špunty, které se zasouvají do zvukovodu a k utěsnění slouží silikonový či pěnový naušník. Tento druh se k mobilu používá velmi často. Při jejich výběru je velmi důležitý naušník, který by měl co nejlépe padnout do ucha. Možným problémem by mohl být pocit zalehlého ucha, který některým uživatelům těchto sluchátek vadí.

Další možností jsou sluchátka s náhlavním mostem. Tady je velkou nevýhodou přítlak. U některých, hlavně dražších modelů, jej lze regulovat, ve většině případů však nikoli. V nabídce naleznete sluchátka se dvěma typy mušlí – jedny schovají celé ucho, lépe tlumí okolí, ale ucho se pod nimi může potit, a druhý typ na uchu sedí, jsou skladnější, nemusí však být až tak pohodlná a také hůře izolují.

Pro ty, kdo jsou neustále v pohybu, jsou pak dobrou volbou sluchátka s mostem záhlavovým, neboť setřást tuto konstrukci z hlavy je obtížné. Tento typ je vhodný především do posilovny. Pro běh, na kolo a další typy sportů, při nichž by mohla sluchátka vypadávat, jsou vhodnější modely s klipy za ucho nebo modely s dalšími možnostmi fixace.

 

Chraňte svůj mobilní telefon i během sportování

Mobilní telefon již neslouží pouze jako přístroj pro telefonování, ale díky šikovným mobilním aplikacím jej lze využívat i při sportování. Lze pomocí něj evidovat kilometry nebo zde mít uložené mapky. Současné mobilní telefony disponují GPS navigací, která dokáže mapovat váš pohyb, případně i rychlost, jakou se pohybujete. Některé mobilní aplikace sledují váš tep a monitorují zdravotní stav během sportovních aktivit. Jakým způsobem však mobilní telefon umístit, abychom jej měli stále při ruce, mohli jej sledovat a zároveň nedošlo k jeho poškození?

 

Největším problémem jsou především rozměry současných mobilních telefonů, které nebývají úplně malé. Nemůžete je tedy umístit do kapsy kalhot či trika nebo běžeckého oblečení. Naštěstí existuje celá řada šikovných pomocníků.

Pouzdro na paži

Pouzdro na paži je velmi populární. V současné době je to velmi používaná varianta a to především díky poloze. Kromě toho zajišťuje bezpečné uchycení telefonu a v žádném případě neomezuje jeho funkce. Zajišťuje ochranu proti poškrábání a prachu, naleznete zde otvor pro sluchátka a oddělenou část pro klíče či drobnější peníze. Bezpečné uchycení zajišťuje kvalitní popruh. Pouzdra bývají vyráběna z prodyšných materiálů.

Ledvinka

V současné době naleznete v nabídce nejen ledvinky klasické, ale i takové, které se na první pohled podobají tenkým ledvinovým pásům. Mají pružnou konstrukci a nemají suché zipy, ani přezky. Díky tomu nikde neškrtí ani netlačí. Kromě toho nabízejí dostatečný prostor.

Freebelt

Tato pomůcka je vlastně široký pás, vyrobený z robustní látky, jež je zdvojený po celém obvodu. Ve spodní části je celý prošitý, v horní části je prošití jen v místech. Vzniká tak několik různě velkých kapsiček.

 

Ať už si vyberete jakoukoli variantu, vždy budete mít svůj telefon po ruce a přesto bude chráněný proti poškození.

 

Tvrzená skla a folie na telefon, jaký je mezi nimi rozdíl?

Pořídili jste si nový telefon, který nebal zrovna nejlevnější, a nyní přemýšlíte, jak jej ochránit před poškozením. Drobné nehody se stávají a nejvíce náchylný je na ně především displej, který zároveň souží i k ovládání telefonu. Nikdo z nás by na něm nechtěl mít prasklinu v podobě pavouka. Jak jej tedy ochránit? Možností se naskýtá hned několik. Jednou z nich jsou ochranná pouzdra, která však asi častěji využívá generace starší. Ta mladší dává přednost fóliím či tvrzeným sklům. Jaký je mezi nimi rozdíl a jaké výhody nabízejí?

Ochranné fólie

Na trhu se objevují již delší dobu a velkého rozmachu zaznamenaly především s příchodem chytrých telefonů, které disponují velkým displejem a jsou náchylné k poškrábání. Tomu zabrání právě ochranná fólie, která je tenká pouze několik málo setin milimetru a je průsvitná, takže v žádném případě neomezuje žádné funkce, které displej nabízí. Mezi její výhody tak patří velmi tenké provedení a příznivá cena. Nevýhodou je složitější aplikace, oproti ochrannému sklu a v žádném případě neochrání displej proti rozbití.

Ochranná tvrzená skla

Ochranné sklo je nástupcem fólie a jeho funkcí je především ochrana displeje a to nejen proti nechtěným škrábancům, ale i proti jeho rozbití při nárazu. Přebírá tak funkci displeje a v případě nárazu se rozbije sklo, nikoli displej. Při jeho aplikaci je potřeba dávat pozor, neboť je křehké, aby nedošlo k jeho poškození. To by mohlo ovlivnit jeho funkci.

V současné době naleznete v nabídce klasická skla, která kryjí pouze rovné povrchy a 3D ochranná skla, která jsou určená pro telefony se zahnutými konci. Tento druh skel kompletně kopíruje plochu displeje a tím chrání telefon po celém jeho obvodu.

Mezi výhody ochranných tvrzených skel patří perfektní ochrana displeje, jednoduchá aplikace a snadná dostupnost pro širokou škálu mobilních telefonů. Nevýhodou může být vyšší cena.

 

Může telefon explodovat?

Občas můžeme narazit na zprávy týkající se vznícení telefonu během nabíjení. Jaké jsou možné důvody? Mezi hlavní příčiny patří poškození baterie během pádu aparátu, který může vést ke vzniku zkratu. Levnější baterie v sobě mohou obsahovat mikroskopické částečky kovu, které také mohou zkrat způsobovat. K nežádoucím projevům může docházet i během nabíjení baterie, kdy vzniká nadměrné teplo a to v případě, že je baterie vadná.

Kvalitní baterie však obsahují bezpečnostní prvky, které většinou těmto nebezpečným reakcím včas zabrání. Mezi varovné signály poškozené baterie patří syčivé zvuky, praskání či nafouknutí.

Jak se explozi vyhnout?

Pokud chceme minimalizovat rizika, je potřeba dodržovat jednoduchá pravidla:

 • V případě uživatelské výměny baterie je potřeba nahradit ji stejným modelem.
 • Baterie nakupujte pouze z důvěryhodných zdrojů, které nesou plnou odpovědnost a poskytnou vám i záruku.
 • Zařízení zbytečně nevystavujte extrémním teplotám.
 • Jestliže byl telefon vystaven extrémně chladným podmínkám, neohřívejte jej u jakéhokoli tepelného zdroje.
 • Pokud se telefon během nabíjení příliš ohřál, přerušte nabíjení a telefon nechejte vychladnout. Během nabíjení by telefon neměl být ničím zakrytý, aby mohlo vznikající teplo unikat.
 • Pro nabíjení je potřeba používat pouze originální nabíječky.
 • Nenechávejte telefon během nabíjení v posteli. Pokud usnete, může dojít k jeho přehřátí a následné explozi, která může mít fatální následky.
 • Důležité je i místo, kde telefon nabíjíte. V žádném případě není vhodný vlhký prostor, horká místa, palubní deska automobilu, blízkost radiátoru či přímé sluneční světlo.
 • Pokud zjistíte, že se baterie nafukuje, ihned zařízení odpojte z elektrické sítě a baterii, pokud lze, vyjměte a reklamujte u svého prodejce.

 

Telefonům zima nesvědčí, jak je nejlépe chránit?

Většina z nás používá moderní technologie, mezi něž patří i mobilní telefony. V zimě však s nimi nastává problém, neboť jim chladno nesvědčí a to především bateriím. Zimě nahrává i tenká konstrukce a kovové kryty.

Zima a baterie

Aby baterie správně fungovala, a tudíž i váš přístroj, potřebuje ideální teplotu a tou je teplota pokojová. Čím je teplota nižší, tím je vyšší odpor baterie a tím hůře vyrábí energii, která je potřebná pro chod aparátu. Větší problémy jsou především u slabých aparátů, kde je i baterie slabá. Technologie se v tomto směru vyvíjejí o trochu pomaleji, než v jiných oblastech, takže jsou baterie slabým článkem jinak modernách přístrojů.

Nevýhodou je i hliníkové tělo telefonu. Hliník má vysokou tepelnou vodivost, tudíž podporuje průnik chladu do vnitřního prostoru telefonu, tudíž i k baterii. Tak pak ztrácí kapacitu a telefon nefunguje tak, jak by měl nebo se dokonce vypíná.

Jestliže víte, že budete s telefonem pracovat častěji při nízkých teplotách, je dobré pořídit si lithium-polymerovou baterii, je sice trochu dražší, ale lépe tyto teploty snáší.

Jak ochránit baterii před chladem?

Zamyslete se nad tím, kde telefon nosíte a zda by nebylo lepší umístit jej jinam.

 • Pokud jej nosíte v kabelce či tašce, lepší by bylo dát jej do kapsy, blíže k tělu.
 • Můžete si pořídit obal, který sníží průnik chladu k baterii.
 • Netelefonujte ve venkovním prostředí delší dobu.
 • Při přechodu ze zimy do tepla je vhodné nechat telefon ohřívat postupně. Příliš velké teplotní rozdíly mohou vyvolat kondenzaci vody.
 • Také nabíjení telefonu při nízkých teplotách může telefon poškodit.
 • Pokud se vám telefon vypne v souvislosti s nízkou teplotou, umístěte jej do teplejšího prostředí, nechte nějakou dobu zahřát a teprve poté jaj zase uveďte do provozu.